Saç Ekimi

Saç ekimi tarihinden kısaca söz etmek gerekirse, dünyada ilk saç ekim operasyonu 1952 yılında Amerika, New York’da Dermatoloji Uzmanı Dr. Norman Orentreich tarafından gerçekleştirilmiştir. Orentreich’in “Saç Nakli” adını verdiği çalışması dönemin sağlık bakanlığı tarafından yetersiz görülmüş ve yaklaşık 8 sene sonra 1960 yılında yayınlanmıştır. Dr. Norman nakledilen saç köklerinin saçın genetik özelliklerini taşıması sebebiyle bu işleme donör hakimiyeti adını vermiştir ve bu tanımlama günümüze kadar gelmiştir. Donör hakimiyeti, saçın genetik olarak en az dökülen hatta birçok insanda hiç dökülmeyen iki kulak arasındaki bölgeden veya enseden alınan saç köklerinin saçsız bölgelere nakledilerek bu bölgelerde saçın aynı genetik özelliklerini devam ettirerek uzaması işlemidir.

1970 ve 1984 yılları arasında saç ekimi operasyonları geniş greft naklinden ibaretti. Çok kapsamlı bir cerrahi operasyon olduğu için yapılan işlemler oldukça ağrılı ve uzundu. Sıklıkla ense bölgesinden alınan geniş greftler ameliyatla hastanın saç kaybı yaşadığı bölgelere naklediliyordu. 1984 yılında ise bugün FUT tekniği olarak bilinen yöntem geliştirildi. Hastanın donör bölgesinden daha küçük parçalar alınmaya başlandı ve FUT tekniği saç ekimi işlemlerinin başlıca tekniklerinden biri haline geldi.

2000 yılına gelindiğinde ise ortaya daha ileri bir teknik olan FUE tekniği çıktı. FUT tekniğinde alınan sonuçlar her ne kadar başarılı olsa da yöntem cerrahi bir operasyon gerektiriyordu. Ameliyatla ense bölgesinden küçük parçalar halinde kesilerek alınan greftler saçsız bölgelere ekiliyordu. Greftlerin alındığı alanda derin ameliyat izleri oluşuyordu ve bu şüphesiz hastaları oldukça rahatsız eden bir durumdu. Bu yüzden hem daha az operasyon gerektiren hem de daha estetik bir yöntem olan FUE tekniği ortaya çıktı.

FUE tekniğinde saç kökleri hastanın donör bölgesinden FUT tekniğindeki gibi ameliyatla kesilerek değil, mikro motorlar kullanılarak alınmaktadır. Bu yüzden herhangi bir ameliyat veya yara izi kalmamaktadır. Bugün tüm dünyada en ileri ve estetik saç ekim metodu FUE tekniğidir. Merkezimizde tüm saç ekim operasyonları FUE tekniği kullanılarak yapılmaktadır.

Saç Ekimi hakkında merak ettikleriniz: