FUT Tekniği ile Saç Ekimi

“Şerit Yöntemi” olarak da bilinen FUT tekniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Robert M Bernstein tarafından Follicular Unit Hair Transplantation-FUT isimli makalesiyle tanınmış ve 1990’lı yıllardan önce oldukça popüler hale gelmiş bir saç ekim yöntemidir. Kısaca bahsetmek gerekirse iki kulak arasındaki donör bölgeden cerrahi operasyonla uzun şeritler alınması ve bu şeritlerin tekli, ikili veya üçlü saç kökleri içeren foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir. FUE tekniğine “Şerit Yöntemi” denmesi de bu yüzdendir.

FUT tekniğinde hastanın ense bölgesinden şerit alınan kısımlar özel cerrahi ipliklerle dikiş atılarak kapatılmaktadır. Operasyondan yaklaşık 2 hafta sonra alınan dikişler daha sonra donör bölgede izler bırakmakta ve bu estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Özellikle hasta kısa saç kullanmayı tercih ediyorsa operasyon izleri oldukça rahatsız edici olabilir. Bu yüzden [highlight]FUT tekniği ile saç ekimi[/highlight] yapılan hastalara dikiş izlerinin görünmemesi için ense saçlarını uzun bırakmaları tavsiye edilir.

FUT tekniği nispeten büyük çaplı bir cerrahi operasyon olduğu için operasyondan sonra hastaların bir süre evlerinde dinlenmeleri gerekir. FUE tekniğinde ise hasta saç ekimi yaptırdıktan hemen sonra taburcu olabilir, bir gün sonra normal hayatına geri dönebilir ve kafasını darbelerden korumak şartıyla işlerine de kaldığı yerden devam edebilir.

FUT tekniği hem çok kanlı bir işlem olması hem de yeterli greft elde edilememesi nedeniyle günümüzde artık çok az tercih edilmektedir. Antalya Saç Ekimi olarak merkezimizde FUT tekniğini uygulamıyoruz. Bizim için her şeyden önemli olan hastalarımızın ağrısız ve acısız şekilde sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmasıdır. Bu yüzden saç ekiminde en ileri tekniklerden biri olan FUE yöntemini tercih ediyor, alanında tecrübeli ve uzman ekibimizle de senelerdir başarıyla uyguluyoruz.

Saç Ekimi hakkında merak ettikleriniz: